Relokační a realitní kancelář – v čem je rozdíl?

15.5.2019

Pravděpodobně jste se už s těmito dvěma termíny setkali, ale víte, v čem je přesný rozdíl mezi realitní a relokační agenturou? Pokud ne, tak jsme právě pro vás sepsali detailní informace a know-how od našich relokačních konzultantů ve Foreigners.

• Realitní kancelář

Realitní kancelář nabízí byty, domlouvá jejich prohlídky, podepisuje s klienty a majiteli nemovitostí smlouvy a předává klíče. Za tyto služby klient vždy platí provizi, s tím že po předání klíčů od bytu a podepsání smlouvy se realitní agentura vámi, vaším pronajatým bytem a vaším nájemníkem zabývat už nehodlá. Jde o to, že realitní kancelář se stará výhradně o bydlení a nemá v popisu práce pomáhat s papírováním, s vízovými záležitostmi pro cizince, nenabízí žádné imigrační služby: vízum, imigrační balíček, překlady, živnostenský list apod. Důvod je prostý – běžnými klienty realitních kanceláří jsou místní lidé, kteří hledají bydlení a mluví lokálním jazykem.

• Relokační kancelář

Na druhou stranu klienti relokační agentury jsou především expati a zahraniční studenti. “Relokačka” těmto zahraničním nájemníkům za provizi pomáhá s vízem a ubytováním, nabídne asistenci všeho druhu: zaměstnanecká karta, jazyková asistence, zdravotní pojištění – prostě cokoliv, co expat potřebuje v cizí zemi, a přizpůsobí ho k místnímu životu, čili adaptuje ke zdejším zvykům.

Existuje spousta věcí, které mohou  cizince zmást: odlišný systém, hromadná doprava, jiná národní mentalita, netypické počasí. Relokační agentura se takovému člověku pokouší co nejdetailněji vysvětlit veškeré rozdíly a odlišnosti dané země, a tím mu usnadnit jeho nový život. Kromě toho, relokační kancelář je i po předání pronajaté nemovitosti s klientem a majitelem v kontaktu: to aby vždy vyřešila případné problémy s komunikací (především když majitel nemovitosti a nájemce nemluví stejným jazykem), stane se takzvaným “mostem” mezi těmito dvěma občas úplně různými světy a poskytne jakoukoliv pomoc.

Některé relokační kanceláře navíc pořádají různé akce
: sportovní, kulturní, společenské, rodinné, kde lidé z tuzemska mají možnost seznámit se s cizinci a dokonce jim pomoct se lépe integrovat do místní kultury. Takové události můžete najít na stránkách Foreigners.


Souhrnně, co dělá relokační agentura?

• ubytuje cizince a udržuje kontakt s majitelem a nájemníkem;

• nabízí imigrační služby;

• provádí asistenci;

• adaptuje k místnímu životu.

Chcete využít služeb profesionální relokační agentury při pronájmu vašeho bytu cizincům?

Rádi byste dlouhodobě pronajali váš byt cizinci, ale nemluvíte anglicky?

Neváhejte nás kontaktovat.

Autor článku:

Karyna Babkova