Homestaging – jak vyzdvihnout okouzlující byt?

19.11.2020

Nedaří se vám prodat či pronajmout váš byt? A zkusili jste zainvestovat do homestagingu? Byt může být sám o sobě často velice praktický a lákavý, ale staré a opotřebované nebo dokonce žádné vybavení může kazit první dojem, že si potenciální zájemce ani nepřečte popis nabídky. Nechte proto vyniknout kvalitám a duši svého bytu tím správným nábytkem a dekoracemi. Poradíme vám, jak na to!

Je to nákladné?

Záleží. Z naší zkušenosti, ne nutně. Pokud je to pouze jednorázový prodej vašeho bytu, nebo jste realitní makléř a jedná se o byt “z druhé ruky,” pak klidně postačí i vaše vybavení. Dokud se nezačnete zabývat homestagingem seriózněji, tak můžete klidně využívat dekorace z vlastního bytu nebo půjčit si věci od známých. Nicméně pokud jste realitní makléř a prodej bytu řešíte profesionálně, pak je nákup pár věcí dobrá investice. My s sebou například při každém homestagingu vozíme několik krabic plných dekorací, přes koberce až po svíčky, hlavně drobnosti. Cokoliv většího jako například pohovka už je pak daleko větší závazek, protože kromě samotné dekorace musíte zajistit i přepravu a uskladnění. Dalším možným krokem je pak zaplatit profesionální homestagingovou firmu (pohybuje se od tisíců až do desetitisíců korun), která si všechny tyto věci zajišťuje sama a často má i daleko větší výběr dekorací. To se pak ale pojí s více výdaji, které se mohou pohybovat až kolem desetitisíců korun a vyplatí se tak hlavně pokud chcete prodat velice luxusní byt.

Byt na ulici Kallábova před homestagingem

Je to náročné?

Podobně jako u předešlého bodu, ano i ne. Samotná dekorace bytu je čistě na homestagerovi, naše realitní makléřka Kateřina si například nejvíce užívá tu část, kdy si může se všemi dekoracemi vyhrát a přizpůsobit vše duši bytu a na koho cílí. Co je však složitější část, je přeprava. Kateřina má přibližně 8 velkých krabic plných dekorací a vozí je všude sebou. Takže pokud máte tolik věcí a byt na prodej, v budově, kde není výtah, může to být náročné. Ale časem, až získáte cvik v odhadu bytu a co je tam na homestaging potřeba, se množství může zredukovat a už přijedete jen s tím, co potřebujete.

Přestože je to ten samý byt, rozdíl je viditelný na první pohled.

Vyplatí se to?

Účelem homestagingu rozhodně není cenu bytu uměle zvýšit. Nicméně my jak u sebe, tak u jiných lidí často vidíme, že lidem obecně chybí prostorová představivost. Homestaging dokáže vyzdvihnout dobré vlastnosti bytu a naopak sebelepší byt, který je ale špatně nafocený a naaranžovaný, to může shodit. Někteří realitní makléři berou tuto profesi jako podružnou, jen nafotí byt tak, jak je, ale my věříme, i když toto není rozhodně pravidlo, že to je prostředek pro to ukázat potenciál bytu a jak může být krásný. Pokud je investice promyšlená (často jsou potřeba přehozy, polštářky, závěsy, svíčky a jiné drobnosti), určitě se vyplatí!

Tip na závěr: “Živé” prvky dělají byt útulnější

• Bábovka nebo jiné pečivo

• Mísa s ovocem

• Nalitý čaj

• Pokud káva, tak jedině s čerstvou krémou

• Rozestlaná postel

• Květiny

Naše realitní makléřka má všechno výše zmíněné už v malíčku! Chcete, aby i vám pomohla s prodejem bytu? Můžete ji kontaktovat na Facebooku nebo e-mailem!

Autor článku:

Kate Richterová