Home staging: Dobré vybavení je základ!

2.7.2017

Moderně a účelně vybavené byty jdou mnohem lépe na odbyt než ty se starým, nepromyšleně umístěným, případně žádným vybavením. Co je vhodné pořídit do bytu pro zahraniční nájemníky a co je naopak více ke škodě než k užitku?

Chystáte-li nemovitost k pronájmu, vyplatí se nezanedbat přípravy. Vaším cílem je vytvořit příjemné místo s přátelskou atmosférou, které jeho obyvatelé budou nazývat domovem.

Expati, ať už jsou to studenti nebo manažeři, obvykle míří do Česka na určitou dobu, dopředu danou délkou studia nebo pracovní smlouvou. Proto volí pronájem třeba v řádu měsíců nebo na rok – s tím, že poté mohou svůj pobyt prodloužit anebo se naopak vrátit do rodné země. A právě u pronájmů na kratší dobu je běžné nabízet byt zařízený.

Klienti ze zahraničí totiž upřednostňují takové místo k bydlení, do něhož vstoupí a s trochou nadsázky řečeno, mohou tam hned začít žít třeba jenom s tím, co mají na sobě. A zubním kartáčkem samozřejmě 🙂

Jestliže se obáváte počáteční investice do vybavení, vězte, že se vám vrátí. Vybavené byty jsou atraktivnější a můžete si u nich dovolit navýšit cenu. Stejně tak je standardem 2-3 měsíční kauce, která pokryje vaše náklady v případě, že se v bytě po dobu nájmu něco rozbije.

Při zařizování bytu dbejte následujících 10 základních pravidel:

1. Všechno vybavení by mělo být v dobrém stavu. Jestliže se rozhodnete zařídit byt k pronájmu spotřebiči nebo nábytkem, který jste už využívali u sebe doma a vyměnili za nové kusy, zkontrolujte, jestli všechny spotřebiče fungují a nábytek není rozviklaný, rozbitý, odřený a podobně.

2. Pořizujte opravitelný, snadno sestavitelný a vyměnitelný nábytek. Radíme nakombinovat dražší nábytek s levnějším – byt pak bude celkově působit luxusněji, ale vy za jeho vybavení tolik neutratíte.

3. Vyplatí se kvalitní podlaha – parkety,  plovoucí podlaha, případně dlažba. Jak je známo, některé národy nemají ve zvyku se doma zouvat, na což by nově zakoupený koberec rychle doplatil.

4. Podlahy a obklady v koupelně by měly být v neutrálních, nadčasových barvách (například odstíny hnědé nebo šedé). Oslovíte tak širší část nájemníků a především i za několik let bude váš byt stále atraktivní a vy nebudete muset investovat do modernizace.

5. Nepodceňujte vybavení kuchyně a koupelny – tyto dvě místnosti bývají rozhodující.
Investujte do úložných prostor – vestavěné šatní skříně zahraniční nájemníci ocení, na škodu nejsou ani postele, do nichž se dá leccos uschovat.

6. Investujte do úložných prostor – vestavěné šatní skříně zahraniční nájemníci ocení, na škodu nejsou ani postele, do nichž se dá leccos uschovat.

7. Zkuste barevné stěny (s mírou a citem). Nebojte se zaexperimentovat a před neutrální bílou klasikou dejte přednost výraznější barvě, která vašemu inzerátu dodá na originalitě a zviditelní jej.

8. Umistěte do bytu omyvatelné židle. Ty čalouněné, jakmile jsou ušpiněné třeba od jídla, už do původního stavu jen tak nedáte.

9. Uvědomte si, že nejenom zahraniční manažeři se před odchodem do práce rádi vidí. Vybavte váš byt zrcadlem (může být v chodbě nebo v ložnici), před nímž si dámy zkontrolují, jak jim padnou šaty, a muži, jestli mají správně vyžehlenou košili.

10. Čím vyšší standard poskytnete, tím vyšší částku za nájem můžete požadovat.

Pamatujte, že chcete vytvořit příjemné místo, kde se zahraniční nájemník bude cítit jako doma.

Co by měl mít správně vybavený byt?

Určitě nezapomeňte na už zmíněné úložné prostory (vestavěné skříně, komody), postel s matrací (doporučujeme dvoulůžko a v případě bytů 1+kk s opravdu malou výměrou rozkládací gauč), sedačka, konferenční stolek, všechny základní kuchyňské spotřebiče (lednička, varná deska, trouba, rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba) jídelní stůl se židlemi, pračka. Chybět by nemělo ani nádobí a příbory. Sympatickým bonusem, který může přilákat pozornost, je pracovní stůl se židlí nebo něco méně tradičního, ale užitečného – například myčka na nádobí, sušička nebo klimatizace, pokud váš byt nepatří mezi chladnější.

Správně vybavený byt k pronájmu by měl mít vše, aby se expat mohl nastěhovat třeba jen s jednou svojí taškou.

Čím je zbytečné a nevhodné byt zařizovat?

Pamatujte na to, že každý nájemník má jiný vkus, preferuje jiný styl života a svůj domov si uzpůsobuje tak, aby se v něm on cítil dobře. To znamená, poskytněte mu ten tolik důležitý základ, ale detaily nechte na něm. Nepořizujte květiny, nedávejte nápisy na zeď – mohli byste tím odradit ty, kterým každá květina po týdnu umře, a ty, kteří si raději na stěnu pověsí obraz. Vyhněte se i dalším dekoracím, na které jenom sedá prach a nejsou funkční. Potřeba nejsou drobnější přístroje typu toustovač, topinkovač, fén a podobně – ty si nájemník v případě zájmu pořídí sám.

Přečtěte si tipy, jak pronajímat byt s Foreigners nebo se rovnou obraťte na Foreigners a my Vám poradíme!

Autor článku:

Lucie Pátková