Zrušení daně z nabytí nemovitosti a proč se vyplatí koupit nemovitost právě teď

Jak už nejspíš víte, v září minulého roku byla zrušena daň z nabytí nemovitosti. To je sama o sobě dobrá zpráva, díky níž mnoho lidí začalo zvažovat, že si nějakou nemovitost pořídí. Ostatně proč ne – nejen, že nemovitosti jsou a budou skvělou investicí, ale teď navíc není třeba za jejich vlastnictví platit peníze státu. Je ale řada dalších důvodů, proč se stát majitelem nemovitosti.

Pryč s daní z nabytí nemovitosti

Velkou událostí minulého roku, samozřejmě kromě příchodu pandemie, bylo zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, k čemuž došlo 26. září 2020. Navíc se zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí vztahuje i na ty nemovitosti, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. To tedy znamená, že tato daň se nebude vztahovat na případy, které byly předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020 a později, ani na případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020 a dál. Jinými slovy tento zákon platí i retrospektivně. Pokud jste tedy koupili například nemovitost v Brně za 3 000 000 Kč a daň je 4 %, ušetříte tak celých 120 000 Kč. A to už se vyplatí!

Co ovšem dělat ve chvíli, kdy jste daň z nabytí nemovitosti už zaplatili? V takovém případě vám vznikl vratitelný přeplatek, o jehož vrácení můžete online požádat správce daně.

Nákup nemovitosti
Díky současné situaci je právě teď ta správná chvíle na nákup investičního bytu.

Pravý čas na nákup nemovitosti

Díky zrušení daně z nabytí nemovitosti se ještě víc vyplatí koupit si třeba investiční byt. Důvodů, proč si nemovitost pořídit, je ale víc: 

  • Jedním z těch nejzásadnějších je příchod krize, která je nevyhnutelná, a dřív nebo později zkrátka propukne. V souvislosti s tím se totiž nevyplatí držet peníze na účtu, kde jim klesá hodnota o inflaci, ale je lepší je investovat právě do nákupu nemovitosti. Ceny nemovitostí totiž i nadále stoupají a očekává se, že dál stoupat budou. Tento nárůst je mimo jiné ovlivněn i rychlostí výstavby nových bytů. A ta je, jak známo, velmi pomalá. Když totiž nové byty nestaví, spoustě lidí se nedaří jen tak nějaký sehnat. Poptávka je proto vyšší než nabídka, což spolehlivě žene ceny bytů nahoru.
  • Ještě ke všemu klesá i průměrná úroková sazba. V prosinci 2020 tak ustálila na hodnotě 1,96 %. Podle některých ekonomů má dokonce potenciál ještě dál klesat, to ovšem záleží na tom, v jakém stavu bude česká ekonomika. Pokud si tedy nyní pořídíte investiční byt, nájemné sice zřejmě nepokryje hypotéku, ale i tak je to v tuto chvíli výhodné, neboť úroky za vás bude platit někdo jiný. V každém případě se díky nízkým hypotečním sazbám vyplatí pořídit si v současné době nemovitost a nevyčkávat, zda situace vydrží. Tím spíš, že inflace dál stoupá a znehodnocuje tak uložené peníze. 
  • A je tu ještě jedna zajímavá výhoda, pokud máte potomky: možnost spoření pro děti. Až vyrostou, budou mít díky tomu dobrý základ do života – nemovitost, kterou budou moci prodat, pronajmout, nebo se do ní nastěhovat. A kdo by něco takového pro svoji rodinu nechtěl?

Sečteno a podtrženo, právě teď je nejlepší doba pořídit si investiční nemovitost, neboť na ní máte šanci vydělat ještě víc než dřív!

Střípky z našeho know-how, rady, tipy, triky

Přihlaste se k newsletteru Foreigners Majitelům.

Už vlastníte nemovitost a čeká vás stěhování? Projděte si náš praktický manuál!

A nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. Vzhledem ke koronavirové krizi je možné daňové přiznání podat ji až do 1. dubna a my vám se vším papírováním umíme pomoct. Stačí poslat e-mail obsahující vaše základní osobní údaje a seznam vašich nemovitostí na adresu info@foreigners.cz.

Jste majitelem nemovitosti a zajímá vás, jak si díky tomu co nejvíc vydělat? Jak docílit toho, aby byl váš byt nebo dům pro potenciální kupce či nájemníky atraktivnější? Připojte se 15. února v 17:00 k našemu živému přenosu na téma “Jak vydělat na prodejích a pronájmech nemovitostí?”

Zdroj obrázku: Pixabay.com
Zdroje informací: financnisprava.cz, MFČR.cz, iDnes.cz

Anna Minjaríková

Milí pronajímatelé, jmenuji se Anna Minjaríková a k Foreigners jsem se připojila proto, abych mohla pomáhat cizincům, kteří zde již žijí, nebo se sem plánují přestěhovat. Vyrůstala jsem na české poměry ve velmi multikulturním prostředí, takže vím, po čem srdce cizinců obvykle prahnou a co potřebují ke štěstí :-)

Jeden komentář u “Zrušení daně z nabytí nemovitosti a proč se vyplatí koupit nemovitost právě teď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.