Růst cen nemovitostí v Česku stále pokračuje

Ceny nemovitostí i nadále rostou navzdory pokračující pandemii koronaviru, jak ukazují data agentury Eurostat. Konkrétně měly během druhého čtvrtletí ceny nemovitostí v Česku vzrůst o téměř 8 % v porovnání se stejným obdobím v minulém roce. V EU ceny za stejnou dobu vzrostly o 5,2 % a ceny nemovitostí v tuzemsku se tedy pohybují nad evropským průměrem.

Nárůst cen v ČR

Podle dat, která Eurostat zveřejnil 7. října tohoto roku, vzrostly ceny nemovitostí v České republice během druhého čtvrtletí (tj. období od dubna, května a června) až o 7,7 % oproti témuž období za rok 2019. Ve srovnání s předchozím (tedy prvním) čtvrtletí se ceny nemovitostí během roku 2020 zvýšily o 1,6 %. 

Střípky z našeho know-how, rady, tipy, triky

Přihlaste se k newsletteru Foreigners Majitelům.

Ceny nicméně nerostly pouze v České republice – v celé EU za tu dobu vzrostly o 5,2 %, nárůst v eurozóně byl o něco málo nižší, konkrétně o 5 % oproti loňsku. Pokud jde o porovnání s předchozím čtvrtletím, stouply ceny nemovitostí v Evropské unii průměrně o 1,5 %. Ceny nemovitostí v zemi se tedy v tuto chvíli stále pohybují nad evropským průměrem. 

Z členských zemí Evropské unie pak byl nárůst cen nemovitostí za dané období nejvýraznější v Lucembursku (13,3 %), v Polsku (10,9 %) a na Slovensku (9,7 %). Klesly pouze na Kypru a patrně v Maďarsku, v jehož případě Eurostat zveřejnil pouze předběžný odhad.

Co se týče zbylých dvou sousedních zemí – Rakouska a Německa – i tam ceny nemovitostí ve druhém čtvrtletí oproti minulému roku vzrostly. V Rakousku konkrétně o 6,9 %, v Německu o něco méně – o 6,6 %.

Dům
Ceny nemovitostí rostly jak v České republice, tak i v dalších zemích EU.

Predikce

Na základě dlouhodobého vývoje (od roku 2010) Eurostat předpokládá, že průměrná cena nemovitostí by měla v Evropské unii i nadále růst. Totéž platí i o cenách nájmů, které by však měly růst podstatně pomaleji. Při srovnání druhého čtvrtletí roku 2020 s rokem 2010 se ceny nemovitostí zvýšily oproti cenám nájmů v 16 členských státech EU. Ceny nemovitostí vzrostly ve 23 členských státech a poklesly ve čtyřech, přičemž nejvyšší růst byl zaznamenán v Estonsku (+ 100,5 %), Lucembursku (+ 85,8 %), Lotyšsku (+ 77,3 %) a Rakousku (+ 75,9 %).

V České republice vzrostly ceny nemovitostí v porovnání s rokem 2010 o téměř 60 %, kdežto ceny nájmů “jen” o cca 25 % a dá se předpokládat, že tento trend bude i nadále pokračovat.

Už jste si pořídili nemovitost a čeká vás stěhování? Projděte si náš praktický manuál!

Pronajímáte svoji nemovitost a rádi byste, abychom se vám postarali o nájemníky? Vyberte si jeden z našich balíčků pro majitele nemovitostí!

Zdroj: ec.europa.eu

Zdroj obrázku: pexels.com

Anna Minjaríková

Milí pronajímatelé, jmenuji se Anna Minjaríková a k Foreigners jsem se připojila proto, abych mohla pomáhat cizincům, kteří zde již žijí, nebo se sem plánují přestěhovat. Vyrůstala jsem na české poměry ve velmi multikulturním prostředí, takže vím, po čem srdce cizinců obvykle prahnou a co potřebují ke štěstí :-)

2 komentářů u “Růst cen nemovitostí v Česku stále pokračuje

  1. Každý rok si řikám „teď ty ceny (ta realitní bublina) stále rostly, třeba za rok to trochu poklesne“.
    A žádný rok se tak nestalo.

    Pak jsem si řikal „Covid, airbnb a pod.. spadne na nulu, lidé nebudou moci splácet hypotéky na x bytů najednou, byty půjdou na prodej a ceny dolů a bude jich i víc v nabídkách“.
    Banky hlásí rekorní počty hypoték. Lidé nakupují o sto-šest.

    Já si myslím, že nikdy nebude výhodnější doba na koupi bytu než právě teď. Respektive věta „Kup to už tento rok“ by se mohla aplikovat na jakýkoli rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *