Manuál pro majitele: na co pamatovat před stěhováním se z vlastního bydlení?

Rozhodli jste se prodat vlastní nemovitost, v níž sami ještě bydlíte? Pak vás kromě vyřizování samotného prodeje čeká taky stěhování. Určitě víte, že během takového shonu je snadné na leccos zapomenout. Aby vám tedy při stěhování a prodávání nic důležitého neuniklo, připravili jsme pro vás tento přehledný seznam o devatenácti položkách, které si můžete postupně odškrtávat.

moving
Stěhování je zdlouhavý a složitý proces, při kterém může člověk na mnohé zapomenout.
 1. Najít si jiné bydlení – asi není žádným překvapením, že jedním z nejdůležitějších bodů (ne-li tím vůbec nejdůležitějším) je najít si nové útočiště. To byste měli stihnout nejpozději jeden měsíc před stěhováním.
 2. Poptat designéra na pomoc při vybavování nového bydlení – není to sice něco, bez čeho se neobejdete, ale pokud chcete kvalitně bydlet, spolupráce s profesionálním designérem se rozhodně vyplatí.
 3. Přepsat energie – než se přestěhujete, je nutné se s novým majitelem nemovitosti domluvit, zda přepsat, nebo ukončit odběr. S tím může pomoci realitní zprostředkovatel.
 4. Přepsat vodu – kromě přepsání energií je také potřeba přepsat vodu. To se většinou dělá u SVJ (Společenství vlastníků jednotek).
 5. Fond oprav – nezapomeňte před stěhováním uhradit všechny poplatky a nahlásit změnu majitele.
 6. Poptat stěhování – dostáváme se k samotnému aktu stěhování. Můžete se domluvit s přáteli, případně (pokud třeba nikdo z nich nemá dostatečně velké auto) objednat služby u stěhovací firmy. K nákupu krabic vám může posloužit například IKEA. Také je dobré pořídit si štítky a popisovače pro jednoduché třídění.
 7. Změnit údaje na osobních dokladech – k dokladům (občanský průkaz, řidičský průkaz atd.) se váže i vaše adresa. Proto ji nezapomeňte na příslušných úřadech změnit.
 8. Změnit adresu bydliště u finančních institucí – adresu bydliště je třeba aktualizovat i u finančních institucí. Tedy například v bankách a pojišťovnách.
 9. Změnit adresu bydliště u zaměstnavatele/ve škole/u lékaře/u zubaře – dále nesmíte zapomenout informovat o změně bydliště svého zaměstnavatele či vzdělávací instituci a své lékaře atd.
 10. Česká pošta – pokud hrozí, že by vám nějakou dobu po přestěhování do nového mohla chodit pošta (dopisy, časopisy a podobně) na původní adresu, zastavte se na poště a nechte si nastavit přeposílání zásilek.
 11. Změnit údaje SIPO, TV a rozhlasové poplatky
 12. Změnit adresu u telefonního operátora
 13. Změnit adresu u zdravotní pojišťovny a ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) – u zdravotní pojišťovny je potřeba změnit adresu minimálně 30 dnů předem.
 14. Změnit adresu u finančního a živnostenského úřadu (u podnikajících)
 15. Změnit adresu na úřadě práce (nezaměstnané osoby)
 16. Připravit byt k předání – předání probíhá vždy v první den vlastnictví novým majitelem nebo dle domluvy předávajícího, kupujícího a realitního zprostředkovatele; nemovitost se předává vyklizená a uklizená, pokud nebylo domluveno jinak (domluva musí být písemná nebo alespoň v e-mailové komunikaci); v bytě zůstanou pouze věci stanovené v kupní smlouvě.
 17. Připravit všechny klíče k předání – předávací protokol nemusíte chystat vy, bude ho mít realitní zprostředkovatel.
 18. Nezapomeňte na daň z nemovitosti a daň ze zisku, respektive podat příslušné daňové přiznání následující rok – pokud daním nerozumíte, najděte si daňového poradce, který vám příslušné daňové přiznání zpracuje. Myslete na to, že máte oznamovací povinnost vůči finančnímu úřadu o tom, jak jste nabyli zisk.
 19. Pozvat přátele a rodinu na kolaudaci nového bydlení 🙂

Střípky z našeho know-how, rady, tipy, triky

Přihlaste se k newsletteru Foreigners Majitelům.

Tak, do čeho se pustíte jako první?

Už jste si pořídili vlastní nemovitost a chtěli byste, abychom se vám postarali o nájemníky? Vyberte si jeden z našich balíčků pro majitele nemovitostí!

Zdroj obrázku: Pexels.com

Anna Minjaríková

Milí pronajímatelé, jmenuji se Anna Minjaríková a k Foreigners jsem se připojila proto, abych mohla pomáhat cizincům, kteří zde již žijí, nebo se sem plánují přestěhovat. Vyrůstala jsem na české poměry ve velmi multikulturním prostředí, takže vím, po čem srdce cizinců obvykle prahnou a co potřebují ke štěstí :-)

3 komentářů u “Manuál pro majitele: na co pamatovat před stěhováním se z vlastního bydlení?

 1. Ještě se musí přepsat vlastnictví nemovitosti na katastrálním úřadu. Jinak je pravda že člověk musí zařídít spousty věcí, a ještě když to někdy na úřadech trvá tak dlouho. A není to úplně ze dne na den, taky jsme se stěhovali minulý rok. A asi půl roku vše zařizovali, skládali věci do takových přepravek a skládat do dodávky a všechny osobní věci nábytek atd. No bylo to vcelku náročné ale teď bydlíme ve svém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *